Mińszczanka ze srebrem

W dniach 29.11-6.12.2020 w Pokrzywnej zostały rozegrane Mistrzostwa Polski do lat 20 w szachach. W zawodach wystartowało 73 mężczyzn oraz 31 kobiet z całej Polski. Srebrny medal zdobyła reprezentantka Mińskiego Towarzystwa Szachowego Pola Parol.

Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund tempem 120 minut na zawodnika z 30 sekundowym dodatkiem po każdym ruchu. Niektóre partie trwały po 6 godzin. Turniej był niezwykle wyczerpujący – dwukrotnie były rozgrywane dwie rundy dziennie.
Mińskie Towarzystwo Szachowe było reprezentowane przez Polę Parol. Nasza zawodniczka była rozstawiona z 10. numerem startowym. W drugiej rundzie trafiła na odwieczną rywalkę – Julię Antolak. Po zaciętej walce musiała uznać wyższość przeciwniczki. Po 7. rundach miała 5,5 punktu i zajmowała 3 miejsce. W przedostatniej rundzie zagrała z Marią Malicką. Pola po debiucie uzyskała lepszą sytuację, utrzymała ją w grze środkowej. Niestety w końcówce popełniła niewielką niedokładność i partia zakończyła się remisem. Po tym wyniku Pola miała zapewniony medal. Jego kolor zależał od wyników ostatniej rundy…
Początek ostatniej partii układał się po myśli naszej zawodniczki. W grze środkowej przeciwniczka przejęła inicjatywę i uzyskała wygraną pozycję. Jednak zimna krew Poli i niedoczas przeciwniczki, przeważyły szalę zwycięstwa na stronę Poli. Piękna realizacja przewagi zakończyła ostatnią partię Poli w turnieju.
Nie był to koniec emocji. Nadal trwała partia dotychczasowej liderki Michaliny Rudzińskiej. Nie wytrzymała ona presji i przegrała swoją partię. Z niecierpliwością czekaliśmy na opublikowanie wyników turnieju. Niestety w punktacji pomocniczej (Buchholza) Michalina Rudzińska wyprzedziła Polę Parol jednym punktem.
Start w zawodach został sfinansowany ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.
dziękujemy za przesłanie relacji Krzysztofowi Parolowi z Mińskiego Towarzystwa Szachowego.
fot. Krzysztof Skiba.

 

Dodano: 22 kwietnia 2021 do kategorii Szachy

Dołącz do nas na instagramie!
error: Ta treść jest chroniona!!
Przejdź do paska narzędzi