You are here:  / Biuro i Biznes / Czym jest projektowanie stron WWW

Czym jest projektowanie stron WWW

Czym jest projektowanie stron WWW

Każda strona internetowa musi mieć jakiś design, autor nawet jeśli planuje stworzenie witryny prostej, stonowanej i ubogiej w elementy, musi zastanowić się nad doborem kolorów, a także nad takimi detalami, jak rodzaj czcionki, którą „napisany” będzie tekst na stronie i sposobie rozmieszczenia elementów na witrynie internetowej.

Oczywiście do najchętniej odwiedzanych stron internetowych nie należą te, które mają jedną podstronę i stronę główną, na której zamieszczone są tylko informacje o naszej działalności i firmie. Najchętniej ludzie odwiedzają strony interaktywne (gdzie utrzymany zostaje dialog pomiędzy właścicielem strony, a odwiedzającym ją), z ciekawymi modułami, a także budujące społeczności internetowe lub z portalami społecznościowymi zintegrowane. Ponadto, ważne jest również projektowanie stron www, ponieważ jak łatwo zauważyć, bardzo dużą wagę przywiązujemy w dzisiejszych czasach do wyglądu, estetyki, więc ciekawe wnętrze może nas zachęcić i sprawić, że zdecydujemy się dokonać zakupy właśnie u sprzedającego dobrze prezentującego swoją ofertę (w internecie wnętrze będzie oznaczało wygląd strony, kolorystykę, elementy graficzne, itp.).

Właściwie projektowanie stron www to najważniejszy etap w procesie powstawania witryny internetowej. Początkowo bowiem powstaje koncepcja strony, którą zamieniamy w projekt graficzny witryny. Samo projektowanie stron www jest pracą twórczą osoby, która powinna znać branżę, stosować się do jej wymagań, do wymagań zlecającego zbudowanie strony, a także projekt oryginalny, który czymś wyróżni się spośród konkurencji. Strona natomiast zbudowana powinna być tak, aby łatwo można było ją pozycjonować, a także na różne inne sposoby promować w sieci.

Obecnie nie jest najważniejsze umieszczanie na stronie jak największej ilości elementów graficznych, czy audio. Już znudziły nam się flashowe ozdobniki, które w nadmiarze „zamulają” pracę strony. Jesteśmy niecierpliwi, więc chcemy jak najszybciej znaleźć poszukiwane informacje. Liczą się dobre wyszukiwarki na stronach, a także odpowiedni podział na podstrony, wszystkie podpisane. Jeżeli jesteśmy właścicielami sklepu online liczy się regulamin sprzedaży oraz oczywiście wyeksponowanie produktów i łatwość robienia zakupów.

W przypadku, gdy projektowanie stron www uwzględnia rejestrację użytkowników na witrynie, nie zapominajmy o tym, żeby zapytać nowych użytkowników o to, czy chcą dostawać od nas newsletter, nie powinniśmy nikogo uszczęśliwiać wiadomościami na skrzynkę, jeżeli nie wyrazi na to ochoty. Zresztą tak naprawdę nie wolno nam tego robić. Takie „spamowanie” skrzynki na siłę mogłoby jedynie zniechęcić do nas ludzi i przysporzyć nam kłopotów.

Ważne jest również, aby stworzyć stronę przystępną, łatwą w obsłudze i jednocześnie czytelną, ciekawą, wyróżniającą się czymś wśród konkurencji. Powinniśmy do stworzenia strony wybrać firmę, której wcześniejsze projekty trafiają w nasze gusta, tak aby nie było problemu z wyjaśnieniem naszych oczekiwań. Ponadto, wzajemne zrozumienie będzie miało ogromny wpływ na efekt końcowy, od którego między innymi będzie zależał nasz przyszły, internetowy sukces.