You are here:  / Biuro i Biznes / Na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Kiedy wybieramy projekty domów powinniśmy dużą uwagę zwrócić na projekt dachu. Nie tylko pod względem estetycznym, ale także musimy sprawdzić, czy będzie on pasował na naszą działkę budowlaną i czy odpowiadać będzie warunkom zabudowy, wystawionym przez gminę.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych które dostępne są np. na portalu DOM .pl, to tak szeroka baza, że przedstawiają dowolne kształty, walory estetyczne i rozwiązania technologiczne. Możemy dobrać taki projekt domu, który będzie nam odpowiadał pod względem funkcji i układu pomieszczeń, dostępnością tarasu czy garażu. Ale poza tymi aspektami ważny jest również kształt dachu i jego typ.

Dachy są zwieńczeniem budynku, które w dużej mierze decydują o jego wyglądzie. Zatem estetyka zaproponowana przez architekta jest niezwykle dla nas ważna. Jednakże nie możemy zapominać również o kwestiach, jakie nakazują warunki zabudowy czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo istotne jest również pokrycie dachu. To jaka dachówka jest użyta do wykończenia dachu uzależnione jest w dużej mierze od tego, gdzie, w jakim rejonie będziemy budować swoje domy jednorodzinne.

Dachówki ceramiczne czy dachówki betonowe lub inne pokrycie dachu zależy często od tego, jaki jest kształt więźby i jaki jest kąt nachylenia dachu. Materiał na poszycie dachu ma istotny wpływ na przekrój krokwi i innych elementów więźby.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Jeżeli mamy projekty domów z dachem płaskim, a taki mają najczęściej nowoczesne domy piętrowe, wybór pokrycia dachu jest bardzo ograniczony.

Dla inwestorów bardzo ważny jest również koszt budowy domu. Na ich wysokość, o czym często zapominamy, ma wpływ projekt dachu. Musimy zdawać sobie sprawę, że im bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tym większe jej koszty budowy.

Bardzo podobają nam się dekoracyjne lukarny czy wole oczy. Ale pamiętajmy, że wymagają dodatkowych obróbek dekarskich, które mają olbrzymi wpływ na ceny dachów.

Jeżeli budujemy domy z dachem wielospadowym również musimy się liczyć z niemałymi wydatkami. Wszystkie załamania połaci powodują wzrost kosztów budowy. Również nie bez znaczenia jest powierzchnia dachu. Wiadomo, im jest większa, tym więcej zapłacimy. Warto więc pamiętać, że budowa dachu w domach z poddaszem czy piętrowych będzie tańsza, niż jeśli budujemy projekty domów parterowych mniej więcej tej samej wielkości. Wielkość dachu do przykrycia rozłożystego domu parterowego jest nieporównywalna z przykrycie budynku, który ?rozrasta się w górę?.

Dachy jednospadowe będą droższe niż dachy dwuspadowe, gdyż wymagać będą zastosowania dodatkowych akcesoriów wykończeniowych, np. dachówek skrajnych pulpitowych. Także inne dodatki, jak na przykład dachówki dekoracyjne również wymagają większego budżetu.

Warto pamiętać, że warunki zabudowy nie tylko determinują kąt nachylenia dachu czy jego kształt, ale również kolor dachówki. Dzieje się tak, gdy działki budowlane objęte są ochroną konserwatora zabytków, który dba o jednorodność zabudowy. Często taki warunek stawia się także, gdy budowane są osiedla domów jednorodzinnych.

Musimy pamiętać, że projekty domów jednorodzinnych są objęte prawem autorskim i zmiany w projekcie wymagają zgody autora. Jeżeli więc chcemy zmienić projekt dachu, potrzebna nam będzie akceptacja architekta, tworzącego projekt. Zmiana projektu dachu często ? jak wspomnieliśmy ? konieczne są ze względu na warunki zabudowy. Dlatego zgodę na zmiany autor najczęściej dołącza do zakupionego projektu. Jest tam klauzula, że dachy możemy zmieniać, modyfikując kąt nachylenia dachu o 5 stopni lub zmieniają materiał na pokrycie dachu czy kolor dachówki. Wszystkie zmiany w projekcie dachu dokonuje się na etapie adaptacji projektu, podczas której architekt adaptujący (nie autor projektu) dostosowuje właśnie projekty domów do warunków lokalnych. Zmiany nanosi się czerwoną grafiką na pierwotny projekt.