You are here:  / Biuro i Biznes / Obraz „Diament”, czyli pomysł na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obraz „Diament”, czyli pomysł na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już po raz trzeci przekazuję na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pracę mojego autorstwa. W tym roku przygotowałam obraz „Diament” z galaktyką w tle. Link do aukcji:
http://aukcje.wosp.org.pl/obraz-diament-mai-sarnackiej-pomyslowa-com-pl-i5919739
Zapraszam do licytacji!

Poziom trudności: Łatwy

Chciałabym was przekonać, że przygotowanie takiego obrazu jest stosunkowo proste. Zapewniam, że nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności malarskich, a jedynie odrobinę cierpliwości w nakładaniu kolejnych warstw farby.

Czas przygotowania: około 5-6 h.

Potrzebne materiały:

Podobrazie bawełniane (użyłam rozmiaru 40 x 40 cm);
Farby akrylowa (wystarczą 3-4 sztuki. Użyte przeze mnie kolory to: błękit podstawowy, fiolet mineralny, magenta i biel);
Pędzle, w tym jeden bardzo cienki;
Gąbka – zmywaczek (prawidłowo należałoby użyć pędzla gąbkowego);
Taśma malarska;
Nożyczki;
Ołówek;
Linijka.

Pracę nad moim galaktycznym diamentem rozpoczęłam od pomalowania całego podobrazia na biało. Do takiej dużej powierzchni użyłam gąbeczki i malowałam przeciągając ją od środka obrazu ku jego brzegom, promieniście, raz przy razie.

Następnie do stołu przykleiłam kilka warstw taśmy malarskiej, jedną na drugiej (celowo tworzyłam „schodki” widoczne na zdjęciu, żeby potem łatwiej można było rozdzielić warstwy).

Na tak przygotowanej taśmie malarskiej narysowałam linie, które wyznaczyły brzegi 8 mm pasków. Wycięłam je nożyczkami.

Pojedyncze (8 mm) paski taśmy malarskiej przyklejałam do suchego podobrazia, aż utworzyły kształt diamentu. Użyłam przy tym linijki i ołówka, żeby wyznaczyć środek pracy, symetryczne brzegi i kształty.

Właściwie już na tym etapie diament prezentował się całkiem ładnie 🙂

Zadowolona z efektów użycia gąbeczki przy malowaniu tła postanowiłam wykorzystać ją również do wypełnienia kolorem diamentu (dzięki temu mniej farby dostało się pod taśmę malarską). Zanurzoną w farbie gąbeczkę przyciskałam do podłoża. Dzięki temu uzyskałam ciekawą, niejednolitą strukturę farby. Na początek użyła farby granatowej i ciemno fioletowej. Mieszałam je i nakładałam na płótno w sposób przypadkowy, ale w granicach wyznaczonych przez brzegi diamentu.

Tak prezentowały się kolejne warstwy obrazu:

Kiedy tło było gotowe namalowałam gwiazdy. Zaczęłam od największych, a potem drobniutkim pędzelkiem domalowałam dużo małych gwiazd.

Żeby przyspieszyć pracę nad najdrobniejszymi gwiazdami użyłam nawet wykałaczek połączonych w pęk.

Kiedy skończyłam pracę nad moim kosmosem odkleiłam taśmę malarską.

Diament zaraz po oderwaniu taśmy malarskiej nie prezentował się idealnie.

Poprawki malarskie zaczęłam od zamalowania drobnych nierówności wewnątrz wzoru (cienkim pędzelkiem i białą farbą). Następnie zakleiłam brzegi diamentu taśmą malarską i ponownie pomalowałam na biało tło.

Oto gotowy obraz. Przypominam, że możesz wylicytować go na charytatywnej aukcji WOŚP. Zakończenie aukcji w dniu finału tj. w niedzielę 14 stycznia 2018 r. Link:

http://aukcje.wosp.org.pl/obraz-diament-mai-sarnackiej-pomyslowa-com-pl-i5919739