You are here:  / Artykuły / Nowości / Porady / Teksty / Wpisy / Skup nieruchomości z dożywociem

Skup nieruchomości z dożywociem

Nieruchomości z prawem dożywotniego zamieszkania

Umowa dożywocia to coraz częściej wykorzystywana metoda nabycia wymarzonej nieruchomości, z jednoczesną gwarancją dożywotniego zamieszkania dotychczasowego właściciela. Rozwiązanie to często jest stosowane w przypadku rodziny, np. kiedy dzieci chcą nabyć nieruchomość po rodzicach, ale nie chcą zostawiać rodziców bez dachu nad głową.
Skup nieruchomości z dożywociem
Na rynku pojawiło się wiele firm, które zajmują się skupem nieruchomości obciążonych taką właśnie umową dożywocia, które to nieruchomości traktowane są jako nieruchomości problematyczne, z wadą prawną. Przedmiotem zainteresowania wspomnianych podmiotów są zarówno mieszkania, jak i domy, głównie ulokowanych w dużych aglomeracjach lub stanowiących część atrakcyjnych kurortów turystycznych. Cena nieruchomości z umową dożywocia jest uzależniona od kilku czynników, wśród których najistotniejszymi okazują się być zarówno położenie nieruchomości, jak też wiek osoby uprawnionej do dożycia w nieruchomości, ale również stopnia skomplikowania sytuacji prawnej danej nieruchomości. Firmy zajmujące się skupem nieruchomości z dożywociem swoim klientom oferują nie tylko kompleksową pomoc i poradę prawną, ale również pomoc w skompletowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów do finalizacji procesu kupna – sprzedaży nieruchomości obciążonej umową dożywocia.
W przypadku mieszkań z dożywociem firmy zajmujące się pośrednictwem w skupie i sprzedaży nieruchomości objętych umową dożywocia wypłacają kwotę w wysokości 20% do 40% wartości transakcyjnej danej nieruchomości, natomiast w przypadku domu jest to kwota w wysokości do 40% wartości. Istotne jest, iż proponowana przez firmę kwota jest wolna od jakichkolwiek dodatkowych opłat. Najbardziej pożądane są nieruchomości z dużych miejscowości.